Wczoraj wybrałem się na spacer po pobliskim lesie i natknąłem się na coś absolutnie wspaniałego – całe połacie dziko rosnącego czosnku niedźwiedziego! Ten zapach unoszący się w powietrzu, te soczyście zielone liście… od razu wiedziałem, co muszę zrobić. W głowie pojawił się natychmiastowy pomysł, taki „no brainer”: połączyć ten skarb z innym wiosennym darem natury, który też właśnie teraz jest w pełni sezonu – młodą pokrzywą.
Pomysł na tę zupę zrodził się więc spontanicznie, z zachwytu nad obfitością, jaką oferuje nam natura wiosną. Zebrałem sporą ilość czosnku niedźwiedziego, pamiętając, by delikatnie obchodzić się z kwiatami – są przecież jadalne i stanowią piękną dekorację. Po drodze wypatrzyłem też trochę młodej, zdrowej pokrzywy. Powrót do domu z torbą wypakowaną dzikimi ziołami był jak powrót z najcenniejszym łupem.
Kiedy zbieram te dzikie rośliny, myślę czasem o tym, jak uniwersalna i stara jest tradycja sięgania po dary natury. Wiosenne pokrzywy i dziki czosnek (lub jego lokalne odpowiedniki na innych kontynentach) były dla ludzi przez wieki nie tylko pożywieniem w trudniejszych czasach czy sposobem na uzupełnienie diety po zimie, ale też naturalnym lekarstwem i symbolem odradzającej się przyrody, wykorzystywanym w niezliczonych lokalnych tradycjach.
Ta niezwykła transformacja! Patrzenie, jak te niepozorne, parzące liście pokrzywy i intensywnie pachnące liście czosnku niedźwiedziego łączą się w garnku, tworząc aksamitny, szmaragdowozielony krem, wciąż mnie fascynuje. To połączenie jest niezwykłe – ziemista, lekko mineralna nuta pokrzywy splata się z wyrazistym, świeżym, ale jednocześnie łagodniejszym niż tradycyjny czosnek, aromatem czosnku niedźwiedziego.
Dla mnie ta zupa to podwójna esencja wiosny – smakuje świeżością, lasem i łąką jednocześnie. Ma w sobie coś pierwotnego, orzeźwiającego, a jednocześnie rozgrzewającego. Po talerzu takiej zupy czuję się naprawdę fantastycznie – to jak podwójny zastrzyk witalności od natury po zimie.
Zupa z Pokrzyw i Czosnku Niedźwiedziego
Ta zupa to prawdziwa eksplozja wiosennej zieleni i smaku! Tym razem postawiłem na intensywność – główną rolę gra tu duża ilość dzikiego czosnku niedźwiedziego, którego ostry, świeży aromat dominuje, ale pięknie komponuje się z bardziej ziemistą, mineralną nutą młodej pokrzywy. Rezultat to niezwykle aromatyczny, gładki krem o głębokim, szmaragdowym kolorze.
Jest wyrazista, ale jednocześnie kremowa dzięki ziemniakom i delikatnie zbalansowana słodyczą podsmażonej cebuli i miodu. Każda łyżka to czysta esencja wiosennego lasu. Idealna jako rozgrzewająca przystawka lub lekki, ale pełen charakteru obiad. A do tego jest niesamowicie zdrowa – to połączenie dwóch dzikich superfoods! Podana z kleksem śmietany lub kefiru i udekorowana delikatnymi, jadalnymi kwiatami czosnku niedźwiedziego wygląda po prostu zjawiskowo.
Składniki
Do podania
Instrukcje
Przygotowanie warzyw i ziół
-
Pokrój cebulę w kostkę.
-
Por pokrój w talarki.
-
Umyj, obierz ziemniaki i pokrój je w małą kostkę.
-
Dokładnie umyj liście i kwiaty czosnku niedźwiedziego; odłóż kwiaty na bok do dekoracji.
-
Dokładnie oczyść i umyj liście pokrzywy (koniecznie w rękawiczkach!).
Podsmażanie bazy
-
W garnku z grubym dnem rozgrzej oliwę z oliwek (lub masło).
-
Dodaj pokrojoną cebulę i pora. Smaż na średnim ogniu przez kilka minut, aż warzywa lekko zmiękną i cebula się zeszkli.
Dodanie ziemniaków i miodu
-
Do garnka dodaj pokrojone ziemniaki oraz łyżkę miodu. Smaż całość jeszcze przez około 5 minut, mieszając od czasu do czasu.
Gotowanie bulionu
-
Wlej 2 litry bulionu warzywnego do garnka z podsmażonymi warzywami.
-
Dodaj liść laurowy. Zagotuj.
Dodanie pokrzywy
-
Do gotującego się bulionu dodaj dokładnie umyte liście pokrzywy.
-
Zamieszaj i gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez około 15-20 minut, aż ziemniaki będą prawie miękkie.
Dodanie czosnku niedźwiedziego
-
Na ostatnie 3-4 minuty gotowania (gdy ziemniaki są już prawie miękkie), dodaj do garnka umyte liście czosnku niedźwiedziego (200g). Wystarczy je tylko sparzyć i lekko podgotować, aby zachowały jak najwięcej aromatu i koloru. Zamieszaj.
Doprawianie
-
Wyjmij liść laurowy.
-
Dopraw zupę solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem do smaku.
-
Jeśli używasz, dodaj odrobinę sosu sojowego.
Blendowanie
-
Zdejmij garnek z ognia.
-
Używając blendera ręcznego, dokładnie zmiksuj zupę na gładki, intensywnie zielony krem.
Podanie
-
Zupę podawaj gorącą.
-
Udekoruj kleksem kefiru, śmietany lub jogurty naturalnego, skrop oliwą, a przede wszystkim dodaj zachowane kwiatami czosnku niedźwiedziego. Możesz też dodać podprażone nasiona lub grzanki.
Składniki odżywcze
Porcje 4
Wielkość porcji 250ml
- Ilość na porcję
- Kalorie 210kcal
- % Dzienna wartość *
- Tłuszcz całkowity 8g13%
- Potas 350mg10%
- Węglowodanów całkowicie 8g3%
- Błonnik pokarmowy 5g20%
- Białko 6g12%
- Witamina A 3500 IU
- Witamina C 45 mg
- Wapń 120 mg
- Żelazo 5 mg
- Witamina E 2.5 IU
- Witamina K 120 mcg
- Ryboflawina 0.4 mg
- Folian 60 mcg
- Kwas pantotenowy 0.8 mg
- Fosfor 80 mg
- Magnez 40 mg
- Cynk 1.2 mg
- Selen 6 mcg
- Miedź 0.3 mg
* Zastrzeżenie: Podane wartości odżywcze są jedynie szacunkowe. Rzeczywista zawartość kalorii i składników odżywczych może znacznie się różnić w zależności od użytych produktów, dokładnych ilości oraz metody przygotowania. Zawsze konsultuj się z lekarzem lub dietetykiem w celu uzyskania spersonalizowanych porad żywieniowych.
Notatki
- Zbieranie ziół: Zbieraj pokrzywę i czosnek niedźwiedzi w czystych miejscach, z dala od dróg i zanieczyszczeń. Pokrzywę zbieraj w rękawiczkach! Bardzo ważne: Upewnij się, że potrafisz odróżnić czosnek niedźwiedzi od podobnych, ale trujących roślin (np. konwalii majowej, zimowitu jesiennego). Liście czosnku niedźwiedziego po roztarciu intensywnie pachną czosnkiem – to kluczowa cecha rozpoznawcza.
- Intensywność smaku: Użycie 200g czosnku niedźwiedziego sprawia, że zupa jest bardzo wyrazista. Jeśli wolisz łagodniejszy smak, możesz zmniejszyć jego ilość do np. 100-150g.
- Kwiaty czosnku niedźwiedziego: Są nie tylko piękną dekoracją, ale też smacznym dodatkiem. Mają delikatniejszy, słodszy smak niż liście, z wyraźną czosnkową nutą.
- Idealne dodatki: Zupa świetnie komponuje się z prostymi przystawkami, takimi jak grzanki z kozim serem i miodem, tarteletki z karmelizowaną cebulą, bruschetta ze szparagami czy dobra bagietka z masłem ziołowym.